Błękitna Planeta – Ziemia, której powierzchnię zajmuje w większości woda. Tylko w 3% jest to woda słodka, dobra do picia. Nie jest tajemnicą, iż te niewielkie zasoby wody słodkiej mogą się w końcu wyczerpać, dlatego też ważne jest jej oszczędzanie. W znaczny sposób wpływa to także na wysokość naszych rachunków, tym bardziej gdy nie przywiązujemy uwagi do prawidłowego jej wykorzystywania.

Oto  sposoby na oszczędzanie wody

 

Podczas wykonywania codziennych czynności tj. mycie zębów, rąk, głowy czy golenie zarostu spora grupa ludzi korzysta z wody bieżącej w sposób ciągły. Natomiast po namydleniu ciała, nałożeniu pasty wystarczy zakręcić kran aby w znacznej ilości zaoszczędzić wodę a tym samym nasze pieniądze.

Drugą formą oszczędzania jest korzystanie z prysznica a niżeli z wanny. Do tego gdy dołączymy orzeźwiający prysznic w letniej wodzie to oszczędzimy do 90 litrów wody.

Nagromadzone śmieci typu niedopałki, papierki, resztki jedzenia składuj w koszu na śmieci, nie będzie to wymagało za każdym razem spłukiwania wody.

Mycie brudnych naczyń pod bieżącą wodą to straszne marnotrawstwo  wody i pieniędzy. Tymczasem wystarczy mycie naczyń w zlewie dwukomorowym, bądź korzystanie z zmywarki. Nowoczesne zmywarki zaopatrzone są w programy ekonomiczne, które zaoszczędzą nasz czas i pieniądze. Jak już w naszym domu pojawi się nasza „skarbonka” to zmieniamy nawyki i nie korzystamy z niej tylko w połowie. Nie myjemy części naczyń w zmywarce a części tradycyjną metodą. Nie włączamy na wpół pełnej zmywarki.

Przy zakupie pralki kieruj się jej funkcjonalnością. Nowoczesne pralki są coraz bardziej zautomatyzowane. Same pobierają potrzebną wodę do ilości zabrudzonych ubrań.

Montuj oszczędne spłuczki, czyli takie, które działają w dwóch przepływach mniejszym i większym to także dobry sposób na oszczędzanie.

Wybieraj baterie jednouchwytowe posiadające mieszacz regulujący temperaturę wody. Dobrym rozwiązaniem są baterie posiadające blokadę ograniczającą strumień wody.

Warto także nie zapominać o Perlatorze, który wpływa na oszczędność zużytej wody poprzez jej napowietrzenie co sprawia, iż mamy wrażenie że płynie jej więcej. Oszczędna będzie także bateria termostatyczna. Umożliwia ona ustawienie stałej temperatury wody bez względu na jej wahania w instalacji. Istnieją również baterie z podgrzewaczem, pozwalające osiągnąć temp.100°, co redukuje koszty zużycia energii oraz wody. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest zainstalowanie baterii bezdotykowej, z ukrytą fotokomórka. Takie baterie niestety są dosyć drogie – ich tańszym rozwiązaniem będą modele z specjalnym przyciskiem, który włącza wodę tylko przez parę sekund.

 

Sprawdzaj sprawność naszych urządzeń. Obserwuj czy z kranów nic nie cieknie – taka kapiąca kropelka w ciągu doby może przepuścić kilkadziesiąt litrów wody. Warto wiedzieć, że część usterek spowodowane jest naturalnym zużyciem materiałów, których brak wymiany może przełożyć się na wyższe rachunki.

Woda, która może być wykorzystana do ponownego użycia przeznacz na podlewania ogródka. Podlewając ogród pamiętaj, aby woda dotarła do korzeni roślin, tym samym zostanie tam na dłużej. Zbyt powierzchowne podlewanie spowoduje jej wyparowanie. Reasumując lepiej podlewać rzadziej a obficie.

Skip to content