Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z okazji Światowego Dnia Wody zaprosiło najmłodszych mieszkańców Łomży  na Dni Otwarte MPWiK, które organizowane były 12-13 kwietnia bieżącego roku w Stacji Uzdatniania Wody Rybaki.

W trakcie wizyty Goście poznali odpowiedź na pytanie : „Skąd się bierze woda w kranie?”.

Dzieci dowiedziały się  jak złożonym procesom poddawana jest łomżyńska woda, zanim trafi do naszych kranów oraz jak ważny jest proces jej uzdatniania. Zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć filtry ciśnieniowe, wieże aeracji, zbiorniki do magazynowania wody uzdatnionej  oraz studnie głębinowe. Dodatkowo dzieci poznały obieg wody w przyrodzie, dostały kolorowanki które przedstawiają ten proces. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał specjalnie przygotowany schemat przedstawiający sposoby na oszczędzanie wody, uczący racjonalnego gospodarowania naturalnymi jej zasobami. Ponadto w trakcie wycieczki mali spacerowicze mogli sami zbadać temperaturę wody oraz zobaczyć zaprezentowaną przez panie Laborantki analizę chemiczną twardości wody.

Na pożegnanie dzieci otrzymały symboliczny prezent w postaci breloczków oraz kredek. Natomiast powrót do przedszkoli naszym Gościom umiliły bardzo oczekiwane słodycze.

Jest to kolejna edycja tego typu wydarzenia, podczas  której został udostępniony nasz obiekt. Projekt skierowany został do przedszkoli, w celu rozwijania wiedzy najmłodszych dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie zainteresowania odnośnie znaczenia wody nie tylko dla zdrowia i życia ludzi ale również roślin i zwierząt. Kryzys wodny dotyczy wszystkich mieszkańców ziemi. Każdy z nas w pewien sposób przyczynia się do zmniejszania jej zasobów. Warto zatem uświadamiać społeczeństwo o tym  jak ważne jest oszczędzanie oraz jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Wspólnymi siłami – nauczmy dzieciaki szanować wodę. Jest ona ważnym elementem naszego życia.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie oraz zapraszamy za rok.