Światowy Dzień Wody 2022
pod hasłem:
„Wody podziemne – czyniąc niewidzialne widocznym”

Niewidoczne, ukryte pod ziemią, życiodajne. Wody podziemne to ukryty skarb, który stanowi źródło wody pitnej, wsparcie systemu sanitarnego, rolnictwa, przemysłu i ekosystemów.

W skali światowej, zasoby wód podziemnych szacuje się na 10,5 mln km3, co stanowi 30 % wód słodkich na Ziemi. Zdecydowana ich większość zgromadzona jest w środowisku skalnym wypełniając wszystkie wolne przestrzenie i tworząc mniej lub bardziej ciągłe w przestrzeni poziomy wodonośne. Wody podziemne znajdujące się bardzo głęboko w Ziemi mają charakter zasobów nieodnawialnych, ponieważ okres ich wymiany trwa tysiące, a czasem nawet miliony lat. Natomiast wody podziemne występujące płytko pod powierzchnią Ziemi czynnie uczestniczą w obiegu wody w przyrodzie. Średnio odnawiają się co 300-500 lat, głównie dzięki opadom.

W Polsce wody podziemne są niezwykle ważnym źródłem zasilania rzek i jezior w okresach, w których nie występują opady. Wpływają również pozytywnie na warunki życia  roślinności łąkowej i bagiennej.

Znane są również ze swoich właściwości zdrowotnych i leczniczych. W wielu miejscowościach występują wody mineralne, czyli takie, w których w 1 litrze wody podziemnej znajduje się 1 gram rozpuszczonych związków mineralnych. Gdy ilość ta wynosi od 0,5 do 1 g/l, to mówimy o wodzie słabo zmineralizowanej. Miejsca, w których występują wody mineralne mogą być uznane za uzdrowisko. W Polsce są one zgrupowane w trzech regionach:
•    w Sudetach – m.in. Kudowa‑Zdrój, Polanica‑Zdrój, Duszniki‑Zdrój, Szczawno‑Zdrój, Świeradów‑Zdrój;
•    w Karpatach i na Podkarpaciu – m.in. Krynica‑Zdrój, Piwniczna‑Zdrój, Rabka‑Zdrój, Iwonicz‑Zdrój, Busko‑Zdrój;
•    na Kujawach i Pomorzu Zachodnim – m.in. Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Kamień Pomorski.

Między innymi w Cieplicach Śląskich- Zdroju (dzielnica Jeleniej Góry), w Lądku Zdroju i w Zakopanem występują głębinowe wody termalne, zwane też cieplicami. Mają one temperaturę wyższą od średniej rocznej temperatury powietrza w danym miejscu na powierzchni, np. w Cieplicach stwierdzono 61,5°C, co jest najwyższą temperaturą w Polsce. Wody termalne znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie i rekreacji, a także coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania domów.

Są również miejsca, w których wody podziemne mogą stać się atrakcją turystyczną. Podziemne jeziora w Polsce są dużą i zaskakującą ciekawostką. Najciekawsze i wyjątkowo słone podziemne jezioro można podziwiać w Kopalni Soli „Wieliczka”. Na głębokości 101 metrów pod ziemią znajduje się komora z pięknym i tajemniczo wyglądającym akwenem, któremu patronuje Erazm Barącz – inżynier-górnik, dawny dyrektor Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wilczagora
źródło: www.wilczagora.com

Komorę Erazma Barącza wydrążono w XIX wieku, a w 1905 roku włączono do szlaku zwiedzania. Podziemne jezioro ma około 9 metrów głębokości i jest mocno zasolone, wypełnione solanką o zawartości ok. 320 g soli na litr wody. Można je zobaczyć, wybierając Trasę Turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Woda podziemna, choć nieuchwytna dla ludzkiego oka, jest niezwykle cenna i, jak udowadnia jezioro w komorze Erazma Barącza, może być niezwykle urokliwa.

Skip to content