Konsultacje projektu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy Prawo wodne – czekamy na Państwa uwagi do 23 stycznia br.
Szanowni Państwo, Członkowie Izby,
w serwisie RCL ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – Prawo wodne (UD48), regulujący kwestię zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę.
W projekcie wskazano, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określać będzie taryfę na okres od 1 roku do 3 lat, a rada gminy będzie właściwa w sprawie zatwierdzania taryfy. Projekt ustawy przewiduje jednak możliwość wprowadzenia na terenie gminy progresywnych taryf dla gospodarstw domowych, jak również przypisuje PGW WP kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf.
W nawiązaniu do projektu ustawy, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” wskazuje, że zaproponowane rozwiązania prawne w sposób istotny zmieniają porządek prawny w zakresie ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, nie odzwierciedlając postulatów Izby zgłaszanych na przestrzeni ostatnich lat. Izba w sposób negatywny ocenia zaproponowaną treść przepisów w powyższym zakresie.
W opinii Izby proponowane rozwiązania pogłębią katastrofalną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych; z jednej strony powstają regulacje zabezpieczające infrastrukturę krytyczną, z drugiej zaś zagrażają ich prawidłowemu funkcjonowaniu.
Wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców.
Określona w projekcie ustawy procedura konstruowania taryf i przedkładania wniosku taryfowego wydaje się nadmiernie i niepotrzebnie skomplikowana.
W ocenie Izby projektowane przepisy nie przewidują interakcji pomiędzy organem regulacyjnym a przedsiębiorstwem w procesie uzgadniania – stroną postępowania o uzgodnienie jest wyłącznie gmina i organ. Powyższe wyklucza poprawki i uzupełnienia wniosku na etapie uzgadniania, co uniemożliwia szybkie procedowanie wniosku taryfowego.
Zachęcamy do zgłaszania uwag do projektu ustawy do 23 stycznia 2025r. na adres konsultacje@igwp.org.pl.
Zespół IGWP