Nasza woda jest bezbarwna, bezwonna i bezsmakowa, niby nic co by mogło ją wyróżniać, ale czy na pewno? Kilka słów o tym skąd czerpiemy naszą wodę. Pochodzi ona z czwartorzędowych poziomów wodonośnych mających naturalne uwarunkowania chroniące czystość wód. Posiadają one nadkład od powierzchni terenu w formie utworów piaszczystych i trudno przepuszczalnych. Eksploatowane warstwy są izolowane warstwami glin o miąższości 35-60 m. Natomiast jak większość wód na terenach nizinnych zawiera zbyt duże ilości żelaza i manganu, posiada podwyższoną mętność, dlatego wymaga uzdatniania.
Nasza woda charakteryzuje się dobrymi wskaźnikami jakości. Może konkurować z wodami butelkowanymi dostępnymi na półkach sklepowych, ponieważ jej parametry są zbliżone a nawet lepsze od tych butelkowanych. Kolejną cechą przemawiającą za naszą wodą jest jej cena. Metr sześcienny wody kranowej kosztuje 3,07zł, a 2l butelka ze sklepu ok. 2zł, w przeliczeniu na szklanki to cena jednej szklanki (250ml) wody z kranu wynosi 0,07 gr, a szklanka wody z butelki 25 groszy. Zatem jeśli nasza woda jakością dorównuje wodom źródlanym, oferowanym w sprzedaży w butelkach, to po co przepłacać i generować śmieci?
Parametry naszej wody są regularnie kontrolowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży.
Mieszkańcy Łomży zaopatrywani są w wodę pochodzącą ze studni głębinowych z ujęć: „Rybaki” i „Podgórze”
Ujęciami Rybaki i Podgórze ujmowane są wody podziemne z II i III warstwy wodonośnej. Warstwy wodonośne, z których pobierana jest woda posiadają uwarunkowania naturalne i gospodarcze chroniące czystość wód. Posiadają one nadkład od powierzchni terenu w formie utworów piaszczystych i trudno przepuszczalnych. Eksploatowane warstwy są izolowane warstwami glin o miąższości 35-60 m.
Czerpane wody charakteryzują się dobrymi wskaźnikami jakości. Natomiast jak większość wód na terenach nizinnych zawierają ponadnormatywne ilości żelaza i manganu, posiadają podwyższoną mętność, dlatego wymagają uzdatniania. Na w/w ujęciach funkcjonują stacje uzdatniana Rybaki i Podgórze, które są wyposażone w nowoczesne obiekty i urządzenia do natleniania, filtracji, retencjonowania i wtłaczania wody do sieci.
Uzdatnianie wody przebiega w sposób naturalny bez użycia środków chemicznych. Woda surowa oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu w procesie uzdatniania poprzez napowietrzanie a następnie filtrację oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. Dzięki temu, że nie stosujemy związków chemicznych zawierających chlor, woda zachowuje naturalny smak i zapach. Nasza woda nadaje się bezpośrednio do spożycia prosto z kranu.
Spełnia wymagane rozporządzenia, które znajdziesz w zakładce „Nasza woda”
Ujęcia wody zlokalizowane na terenie Gminy Piątnica – eksploatowane przez Spółkę MPWiK od 01.04.2011r):
Eksploatacja ujęć wody a środowisko
W trakcie eksploatacji ujęć nie wystąpią czynniki mogące pogorszyć stan środowiska naturalnego takie jak wibracja, temperatura, substancje toksyczne i promieniowanie jonizujące. Pobór wody z ujęć i eksploatacja urządzeń gospodarki wodnej stacji uzdatniania wody nie wymagają uzyskania; decyzji o dopuszczalnej emisji w tym stężeń substancji toksycznych, decyzji dotyczącej gospodarowania odpadami, ani innych określonych przepisami z zakresu ochrony środowiska. Ponadto pobór wody z ujęcia nie spowoduje: